23 Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce
Jazz na Statówce

23 Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce 1 lipca - 26 sierpnia

Jazz na Statówce - Francesco Cafiso Quartet

Francesco Cafiso Quartet 1 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - John Pizzarelli & Jobim

John Pizzarelli & Jobim 8 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Oregon

Oregon 15 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Nicholas Payton Afro-Caribbean Mixtape

Nicholas Payton Afro-Caribbean Mixtape 22 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - James Carter Quartet "The Flying Particles"

James Carter Quartet "The Flying Particles" 29 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Marek Napiórkowski Sextet

Marek Napiórkowski Sextet 5 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - TurBikon Grzegorz Turnau / Robert Kubiszyn / Czarek Konrad

TurBikon Grzegorz Turnau / Robert Kubiszyn / Czarek Konrad 12 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Christian Bakanic

Christian Bakanic's Trio Infernal 19 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Josemi Carmona & Javier Colina gościnnie José Ruiz Bandolero

Josemi Carmona & Javier Colina gościnnie José Ruiz Bandolero 26 sierpnia, godz. 19:00

image carousel
20162015201420132012201120102009200820072006

Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce - archiwum 2015

Charnett Moffett's Nettwork feat. Stanley Jordan, Cyrus Chestnut, Jeff 'Tain' Watts

18 lipca 2015, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta

Jazzowy Top. Giganci światowego jazzu - mistrz kontrabasu, jeden z najwybitniejszych w historii jazzu, wirtuoz gitary elektrycznej, czterokrotnie nominowany do Grammy oraz legenda jazzowej perkusji, posiadacz 6 Grammy, wystąpią pierwszy raz w tym składzie w Polsce.

"... Coś magicznego." - Soultracks.com

Charnett Moffett. Mistrz kontrabasu, jest prawdziwą legendą i jednym z najwybitniejszych muzyków w historii jazzu jazzu. Urodził się 10 czerwca 1967 roku w Nowym Jorku. Uczęszczał do High School of Music & Art and Performing Arts w Nowym Jorku, później studiował w Mannes College of Music oraz Juilliard School of Music. Jego kariera jest jedną z najwybitniejszych w jazzie. Jako cudowne dziecko, w wieku siedmiu lat (1974 r) pojawia się w nagraniu z Moffett Family (ojciec Charnetta był uznanym muzykiem).

W 1983 roku nagrał z Branfordem Marsalisem Scenes in the City a rok później dołączył do kwintetu pojawiając się na, nagrodzonej Grammy płycie  Black Codes From the Underground. W latach 1980-tych, Moffett współpracował ze Stanley Jordanem, nagrał z nim bestselerowy album Magic Touch oraz z kwintetem Tonyego Williamsa, nagrywając 2 albumy Civilization oraz Angel Stree.

Pracował z wieloma ikonami muzyki jak: Art Blakey, Dizzy Gillespie, Ornette Coleman, McCoy Tyner, Tony Williams, Arturo Sandoval, Harry Connick Jr, David Sanborn, Brandford Marsalis, Anita Baker, Betty Midler, Dianne Reeves, Herbie Hancock.

W 1987 podpisał umowę z wytwórnią Blue Note debiutując jako lider. Później, związany z innymi wytwórniami, łącznie nagrał 13 albumów. W nagraniach jego płyt brali udział m.in: Kenny Garrett, Stanley Jordan, Ornette Coleman, Geri Allen, Cyrusem Chestnut oraz ojciec, Charlesem Moffettem Sr. Jego ostatnie płyty to The Bridge: Solo Bass Works i Spirit of Sound dla Motema Music.

Charnett wystąpił w wielu nagraniach ścieżek dźwiękowych, w tym Glengarry Glen Ross (1992), The Visit (2001) i The Score (z Robertem De Niro i Marlonem Brando).

Ostatnio powstał jego nowy zespół Nettwork, nazwany „świętą czwórką„ świata jazzu.

charnettmoffett.net
Stanley Jordan. Urodził się 3 lipca 1959 r w Chicago. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku sześciu lat naukę gry na pianinie, później zmienił instrument na gitarę. W 1976 roku, jako nastolatek zagrał z Quincy Jonesem i zdobył pierwsze miejsce ex aequo na Reno Jazz Festival.

W 1981 roku ukończył studia na Princeton University, gdzie uczył się teorii i kompozycji pod kierunkiem Babbita Miltona. Jeszcze w czasie studiów Stanley grał z legendami, Dizzy Gillespiem, Benny Carterem.

Jego album Magic Touch z 1985 roku, wyniósł Stanleya na szczyt popularności i spowodował, że dwudziestokilkulatek stał się cenionym i kreatywnym nowym mistrzem gitary elektrycznej. Album znalazł się ten 1 miejscu, na szczycie Billboardu na 51 tygodni, ustanawiając nowy rekord. Kolejne albumy Stanleya pokazywały jego szerokie spektrum muzycznej, stylistycznej wszechstronności. W latach osiemdziesiątych współpracował z różnymi artystami np. z Artem Blakeyem, Richie Colem, Stanley Clark’em, Kenny Rogersem, Michałem Urbaniakiem. Często występował w Nowym Jorku z legendarnym gitarzystą Les Paulem.

Artysta wystąpił na wielu prestiżowych festiwalach, koncertując w ponad 60 krajach na 6 kontynentach. Stanley Jordan był czterokrotnie nominowany do nagrody Grammy. Jego płytę Friends z 2011 roku nominowano do nagrody NAACP Image Awards. Do nagrania jej zaprosił m.in. Buckyego Pizzarelliego, Mikea Sterna, Rusella Malone , Reginę Carter, Kennyego Garretta, Nicholasa Paytona, Christiana McBride, Charnetta Moffetta.

Do dziś podziwiany jest za innowacyjną, dotykową technikę gry „tapping oburęczny”. Stanley jest orędownikiem muzyki, jako środka wyrazu artystycznego i przejawu duchowości. Jest artystą i rzecznikiem American Music Therapy Association.

www.stanleyjordan.com


Cyrus Chestnut. Pianista, autor tekstów, producent, urodził się 17 stycznia 1963 r., w Baltimore (St. Maryland). Time Magazine nazywa go najlepszy pianistą jazzowym swojego pokolenia. W wieku dziewięciu lat, studiował muzykę klasyczną w Peabody Institute. W 1985 roku, dobył dyplom z kompozycji jazzowej Berklee od Music w Bostonie.

Przez kilka lat był pianistą zespołów Johna Hendricksa, Terrence Blancharda, Wyntona Marsalisa, Berry Carter. Grał i nagrywał z wieloma tuzami jazzu jak: Dizzy Gillespie, Freddie Hubbard, Curtis Fuller, Joe Williams, Chick Corea, Kenny Barron, Roy Hargrove, Branford Marsalis, Kenny Kathleen Battle, Betty Carter, Diana Krall, Cassandra Wilson.

Pojawił się na ścieżce dźwiękowej filmu Roberta Altmana, debiutując jako aktor ( portretował Counta Basiego). Jako lider nagrał 16 znakomitych albumów. Jego album Soul Food, z udziałem m.in. Christiana Mc Bride i Jamesa Cartera był uznany w Down Beat jako najlepsza płyta 2002 roku, goszcząc na liście przebojów Jazz Top. Płyta You Are My Sunshine z 2005 była i jest hitem miłośników jazzu i gospel.

www.cyruschestnut.netJeff ” Tain” Watts. Jazzowy innowator, jeden z najbardziej rozchwytywanych i cenionych perkusistów na świecie. Jego gra jest synonim perkusyjnej magii, znakiem firmowym.

Urodził się 20 stycznia1960 roku w Pittsburghu (Pensynwalia). Jest absolwentem University w Pittsburghu oraz Berklee College of Music w Bostonie.

W 1981 roku Jeff dołączył do Wynton Marsalis Group, z którym zdobył trzy nagrody Grammy za albumy: Black Codes From The Underground, JMood oraz Marsalis Standard Time ( Volume I). Po siedmiu latach opuścił zespół Wyntona Marsalisa. W 1989 roku wstąpił do Branford Marsalis Quartet, z którym zdobył nagrody Grammy za albumy: I Heard You Twice the First Time (1993r), Contemporary Jazz (2000r). W 2011 roku, razem z Mingus Big Band otrzymał Grammy za album Live at the Jazz Standard.

Koncertował także z takimi tuzami jazzu jak: Danilo Perez, Michael Brecker, Betty Carter, Kenny Kirkland, Courtney Pine, Kenny Garrett, Alice Coltrane, Ravi Coltrane, Greg Osby, Steve Coleman, George Benson, Gonzalo Rubalcaba, Harry Connick Jr. Obecnie występuje z własnymi grupami jako Jeff "Tain" Watts Quartet, jak również z zespołami  McCoy Tynera, George Cablesa i Geri Allena. Jeff pracował w branży filmowej i telewizyjnej jako muzyk w Tonight Show with Jay Leno i jako aktor w filmie Mo Better Blue Spike'a Lee.

www.tainish.com www.drummerworld.com

© Festiwal Jazz na Starówce