22 Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce
Jazz na Statówce

22 Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce 1 lipca - 27 sierpnia

Jazz na Statówce - Stefano Bollani Danish Trio

Stefano Bollani Danish Trio 1 lipca, godz. 20:00

Jazz na Statówce - Bireli Lagrene Trio

Bireli Lagrene Trio 2 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Vladislav „Adzik” Sendecki Polish Blue Note Quartet

Vladislav „Adzik” Sendecki Polish Blue Note Quartet 9 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - David Helbock Trio feat. Simon Frick Project

David Helbock Trio feat. Simon Frick Project 16 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Ulf Wakenius / Leonardo Corradi / Tony Match

Ulf Wakenius / Leonardo Corradi / Tony Match 23 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Sławek Jaskułke Trio

Sławek Jaskułke Trio 30 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - New York Jazz Masters

New York Jazz Masters 6 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Cyrus Chesnut Trio feat. Buster Williams & Lenny White

Cyrus Chesnut Trio feat. Buster Williams & Lenny White 13 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Adam Bałdych & Helge Lien Trio

Adam Bałdych & Helge Lien Trio 20 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Antonio Serrano Flame&Co Quartet

Antonio Serrano Flame&Co Quartet 27 sierpnia, godz. 19:00

image carousel
2015201420132012201120102009200820072006

Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce - archiwum $b

Fabrizio Bosso Quartet

8 sierpnia 2015, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta

Filar włoskiego jazzu, należy do grona najlepszych włoskich trębaczy o międzynarodowej renomie. Laureat prestiżowych nagród jak Best New Talent Musica Jazz, Jazz Top. Grał z Randy Breckerem, Charlie Hadenem, Steve Colemanem. Ma nieskazitelną technikę i wyjątkowy, osobisty dźwięk.

Fabrizio Bosso urodził się w 1973 r Turynie. W wieku pięciu lat rozpoczął naukę gry na trąbce pod okiem ojca trębacza. Młody geniusz ukończył Konserwatorium Giuseppe Verdiego w Turynie mając zaledwie piętnaście lat! Po ukończeniu studiów otrzymał stypendium w St. Mary College w Waszyngtonie gdzie realizował swoją miłość do improwizacji.

Otrzymał wiele nagród, m.in.: Summertime Jazz (1994), Best New Talent przyznany przez Musica Jazz Magazine (1999), Luca Flores dla najlepszego jazzmana (2008), Top Jazz Award za najlepszy album Stunt (duet z Antonello Salis), kolejny raz najlepszy trębacz Jazz Top 2010. Przeszedł przez wszystkie rodzaje muzyki, jazz, muzykę klasyczną, pop, muzykę latynoską. Znaczący i różnorodny wpływ na jego muzykę miały koncerty i nagrania z Charlie Haden Liberation Orchestra i Javier Girotto Latin Mood.

Jest bardzo aktywnym muzykiem jako solista i sideman. Koncertował ze znakomitymi muzykami jak: George Russell, Kenny Wheeler, Dave Liebman, Carla Bley, Steve Coleman, Joe Lovano, Enrico Pieranunzi, Gabriele Mirabassi, Roberto Gatto, Flavio Boltro, Chiara Civello.

Już jego pierwszy album Fast Flight (2000) nagrany z jego kwintetem, zachwycił krytyków, zdobył tytuł Best New Talent przez włoski magazyn Musica Jazz. W 2007 roku wydaje pierwszy album dla Blue Note You’ve Changed (jego kwartet i 13 smyczków pod kierownictwem Paolo Silvestri). W 2009 roku za album Stunt (w duecie z Antonello Salis) otrzymał nagrodę Top Jazz Award. Dziś jego dyskografia liczy ponad dwadzieścia płyt. Rok temu nagrał ze swoim trio kolejny album Purple dla Verve Universal. Wystąpił na Rome Jazz Festival, grając premierowy koncert Shadows - the Lost Memories of Chet Baker. W 2014 roku nagrał płytę Tandem w duecie ze znakomitym pianistą Julianem Olivierem Mazzariello. Jego ostatni album (2015) to Duke, na którym składa hołd jednemu z największych kompozytorów w historii jazzu, Duke Ellingtonowi.

Wirtuoz trąbki, od lat szeroko reprezentuje Włochy na prestiżowych festiwalach, koncertuje na całym świecie, w Europie, USA, Skandynawii, Japonii, Afryce, Azji, Ameryce Łacińskiej. Był gościem honorowym brytyjskiej gwiazdy Ian Shaw u Ronniego Scotta w Londynie. Grał z włoską Narodową Orkiestrą Symfoniczną oraz London Symphony Orchestra.

Rok temu powstał jego nowy zespół - Fabrizio Bosso Quartet w składzie: Julian Oliver Mazzariello - fortepian, Luca Alemanno - kontrabas i Nicola Angelucci - perkusja, który usłyszymy na festiwalu.

www.fabriziobosso.eu

© Festiwal Jazz na Starówce