23 Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce
Jazz na Statówce

23 Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce 1 lipca - 26 sierpnia

Jazz na Statówce - Francesco Cafiso Quartet

Francesco Cafiso Quartet 1 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - John Pizzarelli & Jobim

John Pizzarelli & Jobim 8 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Oregon

Oregon 15 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Nicholas Payton Afro-Caribbean Mixtape

Nicholas Payton Afro-Caribbean Mixtape 22 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - James Carter Quartet "The Flying Particles"

James Carter Quartet "The Flying Particles" 29 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Marek Napiórkowski Sextet

Marek Napiórkowski Sextet 5 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - TurBikon Grzegorz Turnau / Robert Kubiszyn / Czarek Konrad

TurBikon Grzegorz Turnau / Robert Kubiszyn / Czarek Konrad 12 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Christian Bakanic

Christian Bakanic's Trio Infernal 19 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Josemi Carmona & Javier Colina gościnnie José Ruiz Bandolero

Josemi Carmona & Javier Colina gościnnie José Ruiz Bandolero 26 sierpnia, godz. 19:00

image carousel
20162015201420132012201120102009200820072006

Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce - archiwum 2015

Fabrizio Bosso Quartet

8 sierpnia 2015, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta

Filar włoskiego jazzu, należy do grona najlepszych włoskich trębaczy o międzynarodowej renomie. Laureat prestiżowych nagród jak Best New Talent Musica Jazz, Jazz Top. Grał z Randy Breckerem, Charlie Hadenem, Steve Colemanem. Ma nieskazitelną technikę i wyjątkowy, osobisty dźwięk.

Fabrizio Bosso urodził się w 1973 r Turynie. W wieku pięciu lat rozpoczął naukę gry na trąbce pod okiem ojca trębacza. Młody geniusz ukończył Konserwatorium Giuseppe Verdiego w Turynie mając zaledwie piętnaście lat! Po ukończeniu studiów otrzymał stypendium w St. Mary College w Waszyngtonie gdzie realizował swoją miłość do improwizacji.

Otrzymał wiele nagród, m.in.: Summertime Jazz (1994), Best New Talent przyznany przez Musica Jazz Magazine (1999), Luca Flores dla najlepszego jazzmana (2008), Top Jazz Award za najlepszy album Stunt (duet z Antonello Salis), kolejny raz najlepszy trębacz Jazz Top 2010. Przeszedł przez wszystkie rodzaje muzyki, jazz, muzykę klasyczną, pop, muzykę latynoską. Znaczący i różnorodny wpływ na jego muzykę miały koncerty i nagrania z Charlie Haden Liberation Orchestra i Javier Girotto Latin Mood.

Jest bardzo aktywnym muzykiem jako solista i sideman. Koncertował ze znakomitymi muzykami jak: George Russell, Kenny Wheeler, Dave Liebman, Carla Bley, Steve Coleman, Joe Lovano, Enrico Pieranunzi, Gabriele Mirabassi, Roberto Gatto, Flavio Boltro, Chiara Civello.

Już jego pierwszy album Fast Flight (2000) nagrany z jego kwintetem, zachwycił krytyków, zdobył tytuł Best New Talent przez włoski magazyn Musica Jazz. W 2007 roku wydaje pierwszy album dla Blue Note You’ve Changed (jego kwartet i 13 smyczków pod kierownictwem Paolo Silvestri). W 2009 roku za album Stunt (w duecie z Antonello Salis) otrzymał nagrodę Top Jazz Award. Dziś jego dyskografia liczy ponad dwadzieścia płyt. Rok temu nagrał ze swoim trio kolejny album Purple dla Verve Universal. Wystąpił na Rome Jazz Festival, grając premierowy koncert Shadows - the Lost Memories of Chet Baker. W 2014 roku nagrał płytę Tandem w duecie ze znakomitym pianistą Julianem Olivierem Mazzariello. Jego ostatni album (2015) to Duke, na którym składa hołd jednemu z największych kompozytorów w historii jazzu, Duke Ellingtonowi.

Wirtuoz trąbki, od lat szeroko reprezentuje Włochy na prestiżowych festiwalach, koncertuje na całym świecie, w Europie, USA, Skandynawii, Japonii, Afryce, Azji, Ameryce Łacińskiej. Był gościem honorowym brytyjskiej gwiazdy Ian Shaw u Ronniego Scotta w Londynie. Grał z włoską Narodową Orkiestrą Symfoniczną oraz London Symphony Orchestra.

Rok temu powstał jego nowy zespół - Fabrizio Bosso Quartet w składzie: Julian Oliver Mazzariello - fortepian, Luca Alemanno - kontrabas i Nicola Angelucci - perkusja, który usłyszymy na festiwalu.

www.fabriziobosso.eu

© Festiwal Jazz na Starówce