23 Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce
Jazz na Statówce

23 Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce 1 lipca - 26 sierpnia

Jazz na Statówce - Francesco Cafiso Quartet

Francesco Cafiso Quartet 1 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - John Pizzarelli & Jobim

John Pizzarelli & Jobim 8 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Oregon

Oregon 15 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Nicholas Payton Afro-Caribbean Mixtape

Nicholas Payton Afro-Caribbean Mixtape 22 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - James Carter Quartet "The Flying Particles"

James Carter Quartet "The Flying Particles" 29 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Marek Napiórkowski Sextet

Marek Napiórkowski Sextet 5 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - TurBikon Grzegorz Turnau / Robert Kubiszyn / Czarek Konrad

TurBikon Grzegorz Turnau / Robert Kubiszyn / Czarek Konrad 12 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Christian Bakanic

Christian Bakanic's Trio Infernal 19 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Josemi Carmona & Javier Colina gościnnie José Ruiz Bandolero

Josemi Carmona & Javier Colina gościnnie José Ruiz Bandolero 26 sierpnia, godz. 19:00

image carousel
20162015201420132012201120102009200820072006

Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce - archiwum 2015

Dickbauer Collective

15 sierpnia 2015, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta

Premiera. Czołowi austriaccy muzycy, trzej - Klaus, Johannes, Stephan Dickbauer, założyli zespół 2 lata temu. Ich album Mosquito Warrior premierę miał rok temu w wiedeńskim klubie Porgy and Bess. Wykonują własne kompozycje. Ich muzyka łączy echa współpracy z Vienna Art. Orchestra oraz Radio String Quartet Vienna. To synteza muzyki jazzowej, klasycznej i muzyki ludowej świata. Po raz pierwszy usłyszymy ich w Polsce.

„Trzej Dickbauerom udało się stworzyć porywający kolektyw” - Süddeutsche

Klaus Dickbauer. Wybitny klarnecista, saksofonista, pedagog. Studiował w Linzu, Salzburgu, Wiedniu i Berklee College od Music w Bostonie.  Przez 15 lat grał w Vienna Art Orchestra. Pracuje z zespołami w najróżniejszych stylach i gatunkach muzycznych jak Ostinato, Hans Koller Sextet, Upper Austrian Jazz Orchestra, Saxofour. Współpracował z takimi muzykami, jak m. in. Kenny Wheeler, Django Bates, Wolfgang Muthspiel, Bob Berg, Eddie Harris, David Liebman, Jonny Griffin, Maria Joao, Antonio Sanchez, Don Alias. Jest laureatem nagrody Hans Koller Prize (najważniejsza nagroda jazzowa w Austrii).

Stephan Dickbauer. Jest wyjątkowo uzdolnionym muzykiem, saksofonistą, klarnecistą. Wykształcenie klasyczne na klarnecie otrzymał w Wyższej Szkole Muzycznej w Berlinie, grę saksofonie jazzowym studiował na Uniwersytecie Muzycznym w Wiedniu oraz, dzięki wygranemu stypendium, w Berklee College of Music w Bostonie. Współpracował z takimi muzykami, jak Joe Lovano czy George Garzon. Od 2011 roku jest członkiem orkiestry Zjednoczonych Scen Wiednia. Ze swoim kwartetem klarnetów basowych Woody Black 4, zdobył pierwszą nagrodę na konkursie European Jazz Contest 2014.

Johannes Dickbauer. Wszechstronny skrzypek, solista, kameralista, jazzman , kompozytor i aranżer. Jest laureatem i zdobywcą Nagrody Publiczności Concours International de Violon Sion 2007. Występował z orkiestrami europejskimi, jak np. Wiener Kammerphilharmonie, Buda Folk Orchester, Wiener Kammerorchester pod batutą Yehudiego Menuhina. Studiował w Curtis Institute of Music (USA). Brał udział w kursach mistrzowskich u Dave’a Douglasa, Uri’ego Caine’a, Shmuela Ashkenasiego i Claude’a Franka. W latach 2006-2010 był członkiem cenionego Radio String Quartet Vienna. Dla kwartetu komponował i aranżował utwory, które się znajdują na czterech albumach zespołu. Sześć z dziewięciu utworów w albumie są jego autorstwa.

Christian Wendt. Studiował grę na basie elektrycznym, muzykę popularną na Uniwersytecie Muzycznym w Wiedniu oraz grę na kontrabasie jazzowym na Uniwersytecie Muzycznym w Grazu. Był członkiem EYJO (European Youth Jazz Orchestra), z którą w 2005 roku odbył trasy koncertowe po Europie i Kanadzie. Od 2014 roku jest członkiem orkiestry Zjednoczonych Scen Wiednia. Grał na renomowanych festiwalach takich, jak Festiwal Jazzowy w Montreux, North Sea Jazzfestival, Festiwal Jazzowy Istambuł, Umbria Jazz, Festiwal Jazzowy Vittoria, Jazzfest Wien, Salzburger Festspiele, Konzerthaus Wien.

Matthias Bartolomey. Studiował na Uniwersytecie Muzycznym w Wiedniu oraz w Mozarteum w Salzburgu, gdzie w 2010 roku ukończył studia z wyróżnieniem. W roku 2000 wygrał austriacki konkurs Prima la Musica, w 2004 roku otrzymał I nagrodę na konkursie Musica Juventutis. W 2006 roku był laureatem na międzynarodowym konkursie Brahms Wettbewerb w Pörtschach. Jako solista współpracował z takimi orkiestrami, jak m. in. Wiener Kammerorchester, Wiener Kammerphilharmonie, orkiestrą symfoniczna Uniwersytetu Mozarteum oraz Philadelphia Orchestra. Aktualnie współpracuje z orkiestrą Opery Wiedeńskiej, z Wiedeńskimi Filharmonikami, Chamber Orchestra of Europe oraz z Mahler Chamber Orchestra.

Mathias Rupping. Perkusista, kompozytor, pedagog. Ukończył pedagogikę instrumentalną i wokalna z wyróżnieniem, oraz studia magisterskie na Uniwersytecie Sztuki w Grazu (z wyróżnieniem). W 2012 roku ukazuje się jego debiutancki album Square w renomowanym wiedeńskim wydawnictwie Session Work Records, rok później wychodzi album The Spinning. Rok temu został laureatem corocznego konkursu Downbeat Student Music Award. Od października 2014 roku jest członkiem EBU - Euroradio Jazz Orchestra jako reprezentant austriackiego radia i telewizji ORF.

www.dickbauer.com

© Festiwal Jazz na Starówce