23 Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce
Jazz na Statówce

23 Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce 1 lipca - 26 sierpnia

Jazz na Statówce - Francesco Cafiso Quartet

Francesco Cafiso Quartet 1 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - John Pizzarelli & Jobim

John Pizzarelli & Jobim 8 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Oregon

Oregon 15 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Nicholas Payton Afro-Caribbean Mixtape

Nicholas Payton Afro-Caribbean Mixtape 22 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - James Carter Quartet "The Flying Particles"

James Carter Quartet "The Flying Particles" 29 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Marek Napiórkowski Sextet

Marek Napiórkowski Sextet 5 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - TurBikon Grzegorz Turnau / Robert Kubiszyn / Czarek Konrad

TurBikon Grzegorz Turnau / Robert Kubiszyn / Czarek Konrad 12 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Christian Bakanic

Christian Bakanic's Trio Infernal 19 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Josemi Carmona & Javier Colina gościnnie José Ruiz Bandolero

Josemi Carmona & Javier Colina gościnnie José Ruiz Bandolero 26 sierpnia, godz. 19:00

image carousel
20162015201420132012201120102009200820072006

Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce - archiwum 2015

Terje Rypdal & Palle Mikkelborg Project

22 sierpnia 2015, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta

Jazzowy Top. Należą do najbardziej innowacyjnych i oryginalnych muzyków jazzowych w historii. Od wielu lat związani z prestiżową wytwórnią ECM. Słynny norweski gitarzysta uznawany jest za jednego z najznakomitszych europejskich kompozytorów jazzowych, który odcisnął  piętno na sposobie myślenia o gitarowej kompozycji i improwizacji. Wirtuoz duńskiej trąbki, kompozytor, aranżer to producent muzyczny, któremu światowy rozgłos i nagrodę Grammy przyniosła płyta Aura nagrana z Milesem Davisem.

Terje Rypdal. Innowator, legenda norweskiej gitary, kompozytor, urodził się 23 sierpnia 1947 w Oslo. W wieku 5 lat rozpoczął naukę gry na pianinie i trąbce, a w wieku 12 lat gry na gitarze. Ukończył studia kompozytorskie w konserwatorium w Oslo oraz muzykologię na uniwersytecie w Oslo. W młodości zafascynowany był muzyką Jimiego Hendriksa, w późniejszym okresie - muzyką klasyczną.

Jego prawdziwą pasją stała się improwizacja, której uczył się pod okiem samego Georga Russella. Muzyczne fascynacje tamtych lat to Miles Davis, Art Farmer i Don Cherry.

Uznanie zyskał pod koniec lat 60-tych u boku Jana Garbarka. W latach 70-tych założył trio The Odyssey, które stanowiło o sile skandynawskiego jazzu. Także grupa stworzona z Miroslavem Vitousem i Jackiem DeJohnettem była dużym wydarzeniem artystycznym. Razem z Janem Garbarkiem, jest współtwórcą europejskiego jazz - rocka i nordic jazzu. Jego płyty, wydane przez ECM w latach 70 - 80-tych, Waves, Descendre, oraz Rypdal/Vitous/DeJohnette, To be continued, były najważniejszymi dokonania nordic jazzu.

W nagraniach jego albumów uczestniczyli tacy muzycy, jak Jan Garbarek, Bobo Stenson, Palle Mikkelborg, Ketil Bjornstad, Miroslav Vitous, Jack DeJohnette, Niels-Henning, Orsted Pedersen.

Dziś jego muzyka łączy elementy jazzu, fusion, new-age, rocka i muzyki klasycznej. Uznawany jest za jednego z najznakomitszych europejskich kompozytorów jazzowych, który odcisnął silne piętno na sposobie myślenia o gitarowej kompozycji i improwizacji. Rypdal sam stał się inspiracja dla wielu muzyków jak m.in.: Bill Frisell, Jeff Beck, Andy Summers.

Otrzymał wiele prestiżowych nagród, wśród nich: Deutschen Scallplattenpreis (German Record Award) za Odyssey, Norweskie Grammy za If Mountains Could Sing, odznaczony Nordic Council Music Prize, Hhonorowa nagroda Bena Webstera.

www.allmusic.com www.mikkelborg.dkPalle Mikkelborg. Wirtuoz duńskiej trąbki (urodzony 6 marca 1941 r.), flugelhornista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny. Jest jednym z najbardziej innowacyjnych i oryginalnych muzyków w historii jazzu. Stworzył własny, eteryczny styl gry. Od lat 60 tych jest dominującą postacią duńskiej i międzynarodowej sceny jazzowej.

Występował na renomowanych festiwalach jak Newport i Montreaux. Grał i nagrywał z międzynarodowymi gwiazdami jak Gil Evans, George Russel, Gary Peacock, Jan Garbarek, Bill Evans, Dino Saluzzi, Niels-Henning Orsted Pedersen, Bobo Stenson, Abdullah Ibrahim. Z Terje Rypdalem Rypdalem nagrał 5 płyt. Wspólnie m.in. z Dexterem Gordonem, Wayne Shorterm, Johnem McLauglhlinem,Tony Wiliamsem, Rony Carterem, uczestniczył w nagraniu znamienitej płyty The Other Of Round Midnight Dextera Gordona.

Pisał także muzykę dla filmu, teatru i radia. Najbardziej znanym arcydziełem Palle Mikkelborga jest  album  Aura Milesa Davisa, której  jest autorem kompozycji, aranżerem i producentem. Płyta w 1990 r otrzymała nagrodę Grammy w za najlepsze instrumentalne wykonanie. Została wpisana do  kanonu kulturowego  Danii. Palle Mikkelborg jest laureatem wielu innych, prestiżowych nagród, m.in. Nordic Music Prize.

www.mikkelborg.dk

© Festiwal Jazz na Starówce