23 Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce
Jazz na Statówce

23 Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce 1 lipca - 26 sierpnia

Jazz na Statówce - Francesco Cafiso Quartet

Francesco Cafiso Quartet 1 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - John Pizzarelli & Jobim

John Pizzarelli & Jobim 8 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Oregon

Oregon 15 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Nicholas Payton Afro-Caribbean Mixtape

Nicholas Payton Afro-Caribbean Mixtape 22 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - James Carter Quartet "The Flying Particles"

James Carter Quartet "The Flying Particles" 29 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Marek Napiórkowski Sextet

Marek Napiórkowski Sextet 5 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - TurBikon Grzegorz Turnau / Robert Kubiszyn / Czarek Konrad

TurBikon Grzegorz Turnau / Robert Kubiszyn / Czarek Konrad 12 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Christian Bakanic

Christian Bakanic's Trio Infernal 19 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Josemi Carmona & Javier Colina gościnnie José Ruiz Bandolero

Josemi Carmona & Javier Colina gościnnie José Ruiz Bandolero 26 sierpnia, godz. 19:00

image carousel
20162015201420132012201120102009200820072006

Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce - archiwum 2015

Omar Sosa – AfroCubano Quartet

29 sierpnia 2015, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta

Jazzowy Top. Nazywany jest magiem jazzu i world-music oraz mentorem współczesnego afro-cuban jazzu. Genialny pianista, mistrz instrumentów perkusyjnych, wokalista i kompozytor kubański, jest atrakcją najważniejszych festiwali na świecie. 7-krotnie nominowany do nagrody Grammy, laureat nagród BBC Radio Award Jazz Journalists Association, Independent Music Award, Jazz Echo, potwierdzają jego pozycję nowatora i kreatora jazzu.

„Jest jednym z tych rzadkich ptaków, których umiejętności klawiatury, bliskie są Chick Corea czy Chucho Valdesa.” – Ben Ratliff New York Times

„Sosa jest prawdziwie oświeconym umysłem world jazzu. Zapowiada nową syntezę amerykańskiego jazzu i muzyki latynoamerykańskiej” – Billboard

Omar Sosa urodził się w 1965 roku w niewielkim kubańskim Camaguey. Jako ośmiolatek rozpoczął studia w lokalnym konserwatorium, zgłębiając tajniki gry na instrumentach perkusyjnych, zwłaszcza marimbie. Jako kilkunastolatek przeniósł się do prestiżowej Escuela Nacional De Musica Havana, gdzie podjął naukę w klasie fortepianu. Jako pianista uzyskał dyplom w słynnym hawańskim Institute Superior de Art.

W konserwatorium, zainteresował się jazzem. Słuchał płyt amerykańskich mistrzów jak Charlie Parker, John Coltrane, Oscar Peterson, Herbie Hancock, Chick Corea, Keith Jarret. Poznawał afro – kubańska tradycją (Chuco Valdes, Irakere) oraz europejską muzykę ludową i klasyczną (Chopina, Bartoka, Satie). Muzyka Theloniusa Monka, pozostawiła największe piętno w jego twórczości. W 1993 roku przeprowadził się do Ekwadoru, gdzie zgłębił umiejętność gry na marimbie. W 1995 roku, po krótkim pobycie na Majorce, osiadł w okolicy San Francisco. Zrealizowana w Kalifornii autorska, solowa płyta Omar Sosa, stała się początkiem jego wspaniałej kariery. Albumy egzotycznego pianisty zaczęły pojawiać się na listach bestsellerów i zaczęły docierać do Europy.

Omar Sosa nagrał 24 albumy, z których większość była ważnymi epizodami w historii muzyki, nie tylko jazzowej. Świadczą o tym prestiżowe nagrody, wśród nich m.in.: album Sentir - Latin GRAMMY- nominacja, Best Latin Jazz Album 2003, Afro-Caribbean Jazz Album of the Year Award, Jazz Journalists Association (New York), BBC Radio 3 Awards for World Music - nominacja, album Mulatos - Latin Jazz Album – nominacja, Jazz Journalists Association (New York), GRAMMY Best Latin Jazz Album - nominacja, BBC Radio 3 Awards for World Music . Album Calma z 2011 roku otrzymał nominację do Grammy Latin, 2 lata później album EGGUN Sosa: Afri-Lectric Experience otrzymał nominację do nagrody Grammy Awards w kategorii - najlepszy album latin jazzowy.

Jego ostatnia płyta „Ile” nawiązuje do latin jazzu z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku w Hawanie (muzyki min. Rubén Gonzáleza, Machito, Chucho Valdésa i Irakere).

Artysta występuje na całym świecie. Jest atrakcją najważniejszych festiwali. Gra w prestiżowych klubach i w salach koncertowych od Nowego Jorku, Tokio, Mediolanu, Barcelony, Londynu, Montrealu po Kapszdat.

Muzyka Sosy to niepowtarzalny styl określany, jako jazz afro-kubański. Nowatorsko i oryginalnie łączy radosne rytmy kubańskiej „Buena Vista”, afrykańską tradycję, jazz, world music, hip-hop i elementy elektroniczne.

www.omarsosa.com


© Festiwal Jazz na Starówce