22 Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce
Jazz na Statówce

22 Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce 1 lipca - 27 sierpnia

Jazz na Statówce - Stefano Bollani Danish Trio

Stefano Bollani Danish Trio 1 lipca, godz. 20:00

Jazz na Statówce - Bireli Lagrene Trio

Bireli Lagrene Trio 2 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Vladislav „Adzik” Sendecki Polish Blue Note Quartet

Vladislav „Adzik” Sendecki Polish Blue Note Quartet 9 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - David Helbock Trio feat. Simon Frick Project

David Helbock Trio feat. Simon Frick Project 16 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Ulf Wakenius / Leonardo Corradi / Tony Match

Ulf Wakenius / Leonardo Corradi / Tony Match 23 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Sławek Jaskułke Trio

Sławek Jaskułke Trio 30 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - New York Jazz Masters

New York Jazz Masters 6 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Cyrus Chesnut Trio feat. Buster Williams & Lenny White

Cyrus Chesnut Trio feat. Buster Williams & Lenny White 13 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Adam Bałdych & Helge Lien Trio

Adam Bałdych & Helge Lien Trio 20 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Antonio Serrano Flame&Co Quartet

Antonio Serrano Flame&Co Quartet 27 sierpnia, godz. 19:00

image carousel
2015201420132012201120102009200820072006

Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce - archiwum $b

Omar Sosa – AfroCubano Quartet

29 sierpnia 2015, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta

Jazzowy Top. Nazywany jest magiem jazzu i world-music oraz mentorem współczesnego afro-cuban jazzu. Genialny pianista, mistrz instrumentów perkusyjnych, wokalista i kompozytor kubański, jest atrakcją najważniejszych festiwali na świecie. 7-krotnie nominowany do nagrody Grammy, laureat nagród BBC Radio Award Jazz Journalists Association, Independent Music Award, Jazz Echo, potwierdzają jego pozycję nowatora i kreatora jazzu.

„Jest jednym z tych rzadkich ptaków, których umiejętności klawiatury, bliskie są Chick Corea czy Chucho Valdesa.” – Ben Ratliff New York Times

„Sosa jest prawdziwie oświeconym umysłem world jazzu. Zapowiada nową syntezę amerykańskiego jazzu i muzyki latynoamerykańskiej” – Billboard

Omar Sosa urodził się w 1965 roku w niewielkim kubańskim Camaguey. Jako ośmiolatek rozpoczął studia w lokalnym konserwatorium, zgłębiając tajniki gry na instrumentach perkusyjnych, zwłaszcza marimbie. Jako kilkunastolatek przeniósł się do prestiżowej Escuela Nacional De Musica Havana, gdzie podjął naukę w klasie fortepianu. Jako pianista uzyskał dyplom w słynnym hawańskim Institute Superior de Art.

W konserwatorium, zainteresował się jazzem. Słuchał płyt amerykańskich mistrzów jak Charlie Parker, John Coltrane, Oscar Peterson, Herbie Hancock, Chick Corea, Keith Jarret. Poznawał afro – kubańska tradycją (Chuco Valdes, Irakere) oraz europejską muzykę ludową i klasyczną (Chopina, Bartoka, Satie). Muzyka Theloniusa Monka, pozostawiła największe piętno w jego twórczości. W 1993 roku przeprowadził się do Ekwadoru, gdzie zgłębił umiejętność gry na marimbie. W 1995 roku, po krótkim pobycie na Majorce, osiadł w okolicy San Francisco. Zrealizowana w Kalifornii autorska, solowa płyta Omar Sosa, stała się początkiem jego wspaniałej kariery. Albumy egzotycznego pianisty zaczęły pojawiać się na listach bestsellerów i zaczęły docierać do Europy.

Omar Sosa nagrał 24 albumy, z których większość była ważnymi epizodami w historii muzyki, nie tylko jazzowej. Świadczą o tym prestiżowe nagrody, wśród nich m.in.: album Sentir - Latin GRAMMY- nominacja, Best Latin Jazz Album 2003, Afro-Caribbean Jazz Album of the Year Award, Jazz Journalists Association (New York), BBC Radio 3 Awards for World Music - nominacja, album Mulatos - Latin Jazz Album – nominacja, Jazz Journalists Association (New York), GRAMMY Best Latin Jazz Album - nominacja, BBC Radio 3 Awards for World Music . Album Calma z 2011 roku otrzymał nominację do Grammy Latin, 2 lata później album EGGUN Sosa: Afri-Lectric Experience otrzymał nominację do nagrody Grammy Awards w kategorii - najlepszy album latin jazzowy.

Jego ostatnia płyta „Ile” nawiązuje do latin jazzu z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku w Hawanie (muzyki min. Rubén Gonzáleza, Machito, Chucho Valdésa i Irakere).

Artysta występuje na całym świecie. Jest atrakcją najważniejszych festiwali. Gra w prestiżowych klubach i w salach koncertowych od Nowego Jorku, Tokio, Mediolanu, Barcelony, Londynu, Montrealu po Kapszdat.

Muzyka Sosy to niepowtarzalny styl określany, jako jazz afro-kubański. Nowatorsko i oryginalnie łączy radosne rytmy kubańskiej „Buena Vista”, afrykańską tradycję, jazz, world music, hip-hop i elementy elektroniczne.

www.omarsosa.com


© Festiwal Jazz na Starówce